Кампанията „Да изчистим България заедно 2024“ тази година е на 14 септември, съобщиха от ATV Media Grup, научаваме от сайта www.dobriatprimer.btv.bg. Предвидено е тя да разшири обхвата си с нови възможности за подобряване на средата, в която живеем. Така се очертава възможност доброволци от цялата страна не просто да почистят замърсените зони и да облагородят различни пространства, но и да инициират други добри дела. Включително да се включат в почистването на реки, езера, язовири и други водни басейни и прилежащите им територии.
В резултат на човешката дейност се наблюдава силно замърсяване на водните пространства, а летните засушавания ограничават инфилтрационната способност на почвата и са предпоставка за възникване на поройни наводнения. Според доклада „Променящият се климат на България – данни и анализи“ на НИМХ и по данни на МОСВ през последните години у нас 23% от случилите се наводнения са в следствие на преливане на реки.
Дванадесетото издание на инициативата е надслов „Да преобърнем играта!“ и е на старта на активностите по повод предвидени яза няколко дни по-късно Световен ден на почистването World Cleanup Day 2024, провеждан под патронажа на Европейския парламент и като част от календара на ООН. Най-голямата доброволческа инициатива у нас продължава да работи в посока промяна на нагласите относно замърсяването, стимулиране на личната отговорност и принос в грижата за планетата и физическа промяна в околната среда.
На 14 септември, въоръжени с чували, ръкавици и гумени ботуши, хиляди доброволци, представители на стотици училища, детски градини и неправителствени организации, ще излязат да почистят различни замърсени райони и водни пространства.
В рамките на проведените до момента издания на „Да изчистим България заедно“ близо 3 102 000 доброволци са гласували доверие на инициативата. Заедно те са събрали близо 100 хил. тона отпадъци и са почистили 28 800 нерегламентирани сметища и замърсени зони в цялата страна. По данни на световната организация Let’s Do It World, всеки 10 тона почистени отпадъци с доброволчески труд спестяват 22 млн. евро и 3 години работа на институциите.
СПИСЪК НА ЗАМЪРСЕНИ ЗОНИ И МЕСТА НА ТЕРИТОРИИТЕ НА ОБЩИНИТЕ ОТ ОБЛАСТ СИЛИСТРА, КОИТО БИХА МОГЛИ ДА БЪДАТ ПОЧИСТЕНИ В РАМКИТЕ НА КАМПАНИЯТА „ДА ИЗЧИСТИМ БЪЛГАРИЯ ЗАЕДНО“ 2024 Г.
ОБЩИНА СИЛИСТРА:
Район на крепост „Меджиди табия“; местностИ „Орехова гора“ и „Чатал чешма“; междублокови пространства на територията на град Силистра; крайбрежна ивица на р. Дунав в рамките на град Силистра. Евентуално във Ветрен
ОБЩИНА ГЛАВИНИЦА:
Прилежащи територии на блатото в с. Малък Преславец и крайбрежието на р. Дунав.
Село Ситово: двата парка в централната част на селото; гробищен парк; открит канал за дъждовни води; двете селски чешми; язовир Ситово; водоем в местност „Айвалъка“. Село Искра: района на три селски чешми и двата парка, както и язовира. Село Добротица – площадка за пикник; екопътека 1 и екопътека 2; отбивка на републикански път III-216 преди разклона на с. Босна; язовира. Село Гарван: гробищен парк; рибарско селище на брега на р. Дунав; окрит канал за дъждовни води; селските чешми. Село Босна: двора на бившата детска градина; двата парка; язовира Село Любен: стопански двор; ул. „Девета“ (Ромската махала). Село Слатина: гробищен парк; централна част на селото; двете селски чешми. Село Попина: центъра на селото; парка; кея, лодкостоянката на р. Дунав. Село Нова Попина: парка; пътния разклон с автобусна спирка; селската чешма; трите язовира.
ОБЩИНА ТУТРАКАН
Град Тутракан: площад „21-ви септември“ – парк „Придунавски“; бряг на р. Дунав при парк „Придунавски“, при НЧ „Никола Й. Вапцаров“ и при „Лодкостоянка“; паркове „Христо Ботев“ – зелена площ ул. „Беласица, Васил Левски“, „Добри Чинтулов“ и „Славянка“; крайблоково пространство при „Възходи“-те – зелена площ – боровите гори до автогарата и до градски стадион; площадите „Н. Вапцаров“ и „Ст. Караджа“
ОБЩИНА АЛФАТАР
Град Алфатар: чешми – в центъра на града, Поповската, „Караула“, „Касап Кулак“, Сухата, край пътищата за с. Алеково и за с. Васил Левски“; също в с. Алеково, с. Бистра, Васил Левски, с. Кутловица, с. Цар Асен („Капаклий“, „Килника“, „Кокарджата“, „Сарармут 1 и 2“; рибарници в селата Васил Левски и Цар Асен.
ОБЩИНА КАЙНАРДЖА:
Терени в централната част на всяко населено място.
ОБЩИНА ДУЛОВО: Парк „Жажда“, местността около чешмичката, Централен парк, Южен парк, пътя към ж.п. гарата и др.