В училището в село Кайнарджа бе открит STEM-център

8/12/2022
В деня на св. Климент Охридски, отбелязван като ден на студентите в България, в село Кайнарджа бе чествана 192-та година на образователно дело в селото, респективно в общината. От години на 8 декември е патронният празник на местното Основно училище „Черноризец Храбър“, в момента с директор Калина Иванова. В него учат 103 деца от 5 населени места в община Кайнарджа – освен от общинския център, още от Добруджанка, Светослав и Зарник, а от тази учебна година и от село Краново.
 
Участниците в тържеството, сред които и над 20 учители от предишни поколения, включително бивши директори на училището, бяха поздравени от областния управител инж. Николай Неделчев, от д-р Габриела Миткова – началник на РУО на МОН в Силистра, както и от кмета на общината Любен Сивов. Като част от празника бе откриването на STEM-център по проект към специализирана национална програма на Министерство на образованието и науката с дофинансиране от бюджета на училището.
 
Той разполага с 3 работни зони, включващи лаборатория, роботи с 3D принтер и десет лаптопа, както и с оборудвана „дизайнерска кухня“. Според д-р Миткова, до този момент подобни центрове действат в 3 силистренски училища – ПМГ „Св. Климент Охридски“, Спортно училище „Дръстър и Езикова гимназия „Пейо Яворов“, както и в СУ „Христо Ботев“ – Тутракан.
 
За партньори в начинанията на центъра за наука, техника, инженерство и математика в Кайнарджа са привлечени местни земеделски производители, предоставящи земя за неговата работа, които ще влязат и в ролята на наставници. По време на празника гостите, сред които и областният управител инж. Неделчев, наблюдаваха изявите на вече обучените ученици с опити по химия, както и в кухненския блок. За настоящия проект по-подробна информация има в сайта на училището (www.oukaynardja.com). 
 
Училището в с. Кайнарджа води началото си от далечната 1830 година, когато липсата на грамотен човек в селото довежда тук Борис Христов от с. Върбица, Шуменско, който преподава в селото до 1851 г. Заедно с по-будните местни жители той разкрива килийно училище, което се е помещавало в къщата на даскала, като една стая е ползвана за занятия, а друга е била предназначена за различни ученически потреби.
 
В годината на негово заминаване от селото е закупена още една къща за училище и в нея е открито второ килийно училище, като новият даскал е Антим Якимов от Сопот. В следващите 40 години е имало и други имоти в селото, ползвани за училищни занятия. Има предположение, че в 1889 г. е построена нова, голяма и просторна за времето си училищна сграда, която днес е отредена за детска градина.
 
Тъй като десетилетия назад броят на учениците е голям и се учи на две смени, започва строеж на настоящата училищна сграда, открита през 1964 година. В следващите десет години училището се превръща в модерно и преуспяващо учебно заведение. През 1972 година е завършено общежитие за 120 ученици от съседните на Кайнарджа села. Година по-късно училището получава звание „Национален първенец“ заради високата успеваемост на учениците, резултат от всеотдайния труд на учителите, преподаващи в добра материална база.