В зала „Диоген Вичев“ на Регионална библиотека „Партений Павлович“ с директор Галина Раева бе осъществено дългоочакваното представяне на „Сборник с народни песни на Юрдан Николов-Слепия“, издаден на два пъти през 1898 и 1899 г., екземпляри от които се пазят в библиотеки в София – НБ „Св. св. Кирил и Методий“, и в Пловдив – НБ „Иван Вазов“, а техни копия – в Силистра.
Представянето под формата на разнообразни по съдържание доклади бе с участието на доц. дфн Тодорка Георгиева – преподавател във Филиал Силистра на Русенски университет „Ангел Кънчев“ и председател на Научен център „Дазий Доростолски“; на д-р Йордан Касабов – етнолог, автор на книгата „Шиковското население в Добруджа“, в която за пръв път от много години насам се споменава името на народния певец и събирач на песни; на Йордан Георгиев – журналист и пиар – организатор на двете културни прояви.
На събитието в памет на родолюбеца, който е родом от село Калипетрово, но е починал в село Проф. Иширково, а негови потомци живеят в село Добротица, присъстваха областният управител инж. Николай Неделчев от името на държавната власт, Цветана Игнатова – директор на дирекция „Хуманитарни дейности“ при община Силистра, както и много дейци в различни житейски сфери.
През м. май 2021 г. сборникът бе представен от мен в Научна кръгла маса на Филиал Силистра при Русенски университет „Ангел Кънчев“ с доклад на тема „Добруджански сборник с народни песни разказва случки и събития от късното средновековие от Будим града (Будапеща) през Силистра до Симферопол и Константинопол“. През м. август с.г. отново с три доклада – на Георгиев („Безценните песни на българския народен гений или за „Сборник от стари народни песни, пеяни в селата на Силистренско“, на Касабов („Историята на Йордан Николов-Слепия“ – визионерския поглед от етноложка гледна точка) и на Георгиева („Старинни езикови черти в една народна песен от Силистренско“), сборникът бе представен на Форум „Българско наследство“ в град Балчик.
От фолклористична, стилистична, езиковедска и литературоведска гледна точка сборникът е незабелязано до този момент богатство и би бил полезен първичен материал на всеки, който реши да го използва за своя научна разработка. Според специалистите, работата на широк кръг студенти и учени по песните в сборника на Юрдан Николов Слепия би дала резултат, който ще бъде ценен както за българската литературна история, така и в частност за приноса на Добруджа като цяло и конкретно на нейната духовна столица Силистра.
Чрез вече третото представяне на сборника (51 творби, разположение на 144 страници) светът научава за безценен като съдържание и послание труд на певец – патриот, съхранил за поколенията песни, сътворени от безименни представители на българския народен гений от времето на Възраждането.