Областният управител участва в представянето на проекта за съживяване на археологическата експозиция в Регионалния исторически музей в Силистра

17/9/2013
        Областният управител Насуф Насуф и Вяра Емилова, заместник-областен управител, участваха в представянето на резултатите от проекта „Съживяване на древния Дуросторум в Археологически музей – Силистра“, осъществено в Регионален исторически музей – Силистра на 16 септември 2013 г. В него се включиха представители на партньорите – „Америка за България“, Американски научен център-София и община Силистра. Проектът е за 50 000 долара, от които 5 000 е приносът на кандидатстващата организация. Ефектите от проекта: възстановка на уникална колесница от втори век, останките от която са намерени при разкопки в Силистра през 1967 г.;  макет на крепостта „Дуросторум – Дръстър“, просъществувала 1 300 години, както и оборудвана с модерна аудио-визуална техника зала за 30 места, вписана в музея на Силистра, един от най-богатите по течението на Долния Дунав. Представянето на проекта бе извършено от неговия ръководител проф. д-р Георги Атанасов с участието на археолога Боян Думанов от Нов български университет, консултант на проекта, както и на гости от Американския научен център в София. Председателят на Общински съвет – Силистра Димитър Генов и кметът на община Силистра д-р Юлиян Найденов представляваха местното самоуправление.
         В поздравителния си адрес до Иван Бъчваров, директор на РИМ – Силистра, и до Георги Атанасов – ръководител на проекта, областният управител заяви: „Силистра заслужава новите си придобивки и дано те й съдействат да развие своя исторически и туристически потенциал! За всички нас е важно, че в специална зала може да се разгледат голяма част от намерените 350 елемента заедно с колесницата на римски офицер, вероятно магистрат в древния Дуросторум. Поздравявам музейните специалисти и с другата нова придобивка: възстановената силистренска крепост, отбранявала града в продължение на близо 13 века – от изграждането й през 530 г. при император Юстиниян, до събарянето си през 1810 г. С реализирания проект вече можем да си представим цитаделата на Силистра в миналото, за която се казва, че е възможно да е онова творение на архитекта Викториан, вероятно служило в древността за еталон за крепост в Римската империя, както твърдят историци от Париж и Лондон.“