Пламен Орешарски: Работим за стабилност и предвидимост, за да успява бизнесът

24/1/2014
 
         За мен беше важно да чуя обратната връзка и сигналите от страна на бизнеса, за да сверим дали се движим в правилна посока и къде трябва да ускорим дейностите си. Това заяви министър-председателят Пламен Орешарски след срещата си с представителите на бизнеса от област Стара Загора, съобщиха от правителствената пресслужба. Премиерът изрази удовлетворението си от това, че по време на срещата нямаше възражения по ключовите цели и дейности, които кабинетът предприе от началото на мандата за създаване на благоприятна бизнес рамка и за активизиране на стопанската активност. По време на разговора министър-председателят запозна представителите на бизнеса с основни акценти от работата на правителството през изминалите седем месеца и с част от приоритетите за настоящата година. Премиерът Орешарски изтъкна, че една от първите задачи в началото на мандата е била да се разработи стратегия за укрепването на фискалната и макроикономическата стабилност, както и да се разработят политики в подкрепа на най-уязвимите групи в обществото. Министър-председателят постави акцент върху значението на икономическия растеж и на стопанската активност. Според него силното разслоение в обществото, което се засили през последните години, има опасност да стане пречка и за нормалната стопанска дейност. Премиерът Орешарски отбеляза и необходимостта от ефективна конкуренция, като важно условие за правене на бизнес.
         Министър-председателят подчерта усилията на правителството за намаляване на административната тежест. Според него проблемът се е задълбочил дотолкова, че е необходимо да се преправят или да се пишат цели нови закони. Г-н Орешарски отбеляза, че ако не се вземат мерки в тази посока, българският БВП ще остане на дъното в Европа. Премиерът даде пример със Закона за публично-частното партньорство, който според него на практика прави почти невъзможна тази дейност. Той напомни, че кабинетът вече е идентифицирал над 100 режима и административни тежести, които могат да се облекчат или отменят, като амбицията за тази година е да се работи по още 100. Министър-председателят подчерта, че кабинетът е върнал част от задълженията към бизнеса. „Няма нито лев задържано ДДС извън законовите срокове”, добави премиерът. Той изтъкна, че се е подобрила и събираемостта на приходите. Работи се и в посока на по-доброто управление на държавните предприятия. Министър-председателят каза още, че е ускорено усвояването на европейските средства. Освен това България е в първата половина на страните-членки по отношение на подготовката на Споразумението за партньорство. Премиерът Орешарски подчерта активният подход на кабинета спрямо инвестициите, както и стремежът да се намалят административните услуги. Според него експортът и инвестициите ще са в основата на икономическия растеж през 2014 г.
        На въпрос на медиите за заложената в програмата на кабинета реиндустриализация премиерът отбеляза, че въпросът е дали ще направим индустриална база, или ще продължим да излизаме в чужбина и да работим по чужди индустриални бази. Г-н Орешарски напомни, че дори европейският комисар Таяни е изтъкнал реиндустриализацията като една от водещите задачи на Европа 2020. Помолен да коментира доклада на ЕК за България, премиерът Орешарски отбеляза, че представлява обективна оценка на ситуацията в нашата страна. Министър-председателят изтъкна, че няма нови области, в които да има отворени критики. Също така в няколко сектори се отчита напредък, макар и да е определен като ограничен. „ЕК е очертала препоръки, които са доста добра основа за разработването на екшън-плана на кабинета. Ще работим и се надявам следващият доклад да бъде значително по-добър и да отчита по-голям напредък”, заяви премиерът.
      Министърът на околната среда и водите Искра Михайлова коментира пред медиите делото, което ЕК заведе срещу България заради незаконните депа. „За съжаление, ЕК е права”, каза Михайлова и добави, че не са изпълнени ангажиментите по директивата за отпадъците. „В България все още функционират 113 депа, които не отговарят на европейските изисквания. За седемте години на ОП „Околна среда” са построени едва две депа. Докато не се построят новите депа, не може да се закрият старите. В момента полагаме максимални усилия, за да гарантираме, че новите 19 депа, по които има договори, които сключихме последните месеци, ще бъдат изпълнени в срок и това ще бъде до края на 2014 г. и началото на 2015 г.”, каза министърът. Тя добави, че се полагат и усилия за рекултивиране на депа. По думите й е важно да се намали и обемът на депонирани отпадъци. „Информация за това какво правим подаваме постоянно на ЕК. Приемам стъпката на еврокомисаря Поточник като подкрепа на нашите усилия. Той ни показва, че сме задължени да гарантираме качествено съхранение на отпадъците”, изтъкна министър Михайлова.