Областна администрация Силистра уважи за поредна година форума "Българско наследство" в Балчик

29/8/2022
Осмото издание на Форум "Българско наследство", проведено в периода 24-26 август 2022 г. в град Балчик от едноименното сдружение с председател Маруся Костова, премина с внушително участие на автори от Силистренския край и с присъствие на откриването на заместник-областния управител на област Силистра Димитър Тодоров. Заедно със заместник-кмета Димитрин Димитров на община Балчик, която е основен спонсор на събитието, той поздрави участниците във форума - единствен по рода си в Североизточна България. Подобно на силистренските четци на доклади г-н Тодоров имаше срещи с някои от най-важните гости и сред тях бяха господата Лука Велчов и Любомир Николов от Демократичния съюз на българите в Букурещ, Румъния.
 
Учаситето на добруджанци бе с 11 доклада, от които три на учени със защитени докторски степени - сред тях представители на Филиал Силистра на Русенския университет (доц. д-р Румяна Лебедова - директгор на филиала и съводещ на единия от панелите във форума, доц. дфн Тодорка Георгиева), докторантите в него (Ивелин Илиев и Донка Илиева), както и единственият в региона етнолог д-р Йордан Касабов. Успешен дебют направиха учителите от ЕГ Силистра Иво Димов и Влади Владев. За пореден път участие със своя разработка взе и журналистът Йордан Георгиев. Тутраканци бяха представени от краеведите Анастасия Якова и Адриян Василев. Изследователият на добруджанското революционно движение през миналия век Валентин Събокв, който е от Варна, но по бащина линия е родом от Алфатар, за пръв път се включи в проявата със своя презентация - елемент от бъдещо продължение на книгата му "Без борба - няма свобода", която със съдесйтвието на Областна администрция Силистра бе представена преди две години в крайдунавския град).
 
Силистренското участие бе гарнирано също така с две забележителни и запомнящи се изложби - комплект от над 20 разнообразни по цветове, фигури и шевици добруджански престилки, избрани от колекцията на Калина Михайлова от село Шуменци, Тутраканско (нейни старини от подобен характер са показвани в Белгия, Румъния, както и на много места в България) и на копия на над 20 гравюри, свързани с Кримската война, водена в частност и в Добруджа, събрани от Валентин Петков от Национално движение "Традиция".
 
Отделно във фолклорната програма към Форума се включиха успешно самодейци от читалището в с. Белица, Тутраканско, с песни, танци и с крайдунавския обичай "Бразая" (Детската вокална група "Щурчета" към читалището с р-л Антония Камбурова също изпълни някои свои песни), както и от Дулово - детска танцова формация при СНЦ "Ритмика". Беличани се включиха и при откриването на форума със своя драматизация на литуратурно-музикална основа по произведения на Йордан Йовков. Певческата група към Съюза на инвалидите в България от гр. Тутракан, с ръководител Елена Ангелова, също се представи по забележитен начин на сцената на НЧ "Паисий Хилендарски".